Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.05.2009 20:09 - По следите на горската мафия
Автор: corruption Категория: Регионални   
Прочетен: 17652 Коментари: 35 Гласове:
0

Последна промяна: 02.06.2009 17:13


Продължение на "Хубава си моя горо, но горския къде гледа?"

В района действа група специализирала се в унищожаването на орехови дървета.
Не по-малко важно е и кой е купувача на ценната дървесина?
И някак си е странно да става в района на един и същ горски?
Сигнал на граждани ме доведе до три отрязани ореха  и на четвърти чийто трупи стояха покрити в шубраците все още не прибрани от бракониерите.
Чия ли дъскорезница очаква да набичи сърцевината на скъпоценната дървесина?

Местностjа "Угрибката" над село Поибрене в посока за с. Петричimage
image

image

imageimageimage
image
image


image

image

image
Дали очаква същата съдба и този исполин, гордо издигнал се над околните дървета?


Нищо чудно да се яви и някоя бdбка, с нотариален акт на нивата, която срещу 100тина лева да е подала молба да и се отрежат. imageСамо дето единя е в един копривак в дерето, където не може и грам да става въпрос за обработваема земя. Другите са на един своеобразен слог, граничещо с една занемарена тревна площ по която си пасят кравите местните животновъди.




Гласувай:
0



1. corruption - РЕШЕНИЕ №309
30.05.2009 16:41
РЕШЕНИЕ №309
гр. Пазарджик, 10.09.2008г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административен съд - Пазарджик - VII - административен състав, в открито съдебно заседание на пети септември две хиляди и осма година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА
при секретар Янка Вукева и с участието
на прокурора изслуша докладваното
от съдия ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА
по адм. дело № 120 по описа на съда за 2007г.
Производството е по реда на чл. 145 от АПК и е образувано по жалбата на Д. С. К. и Е.С. К. и двамата от с. Б., обл. Пазарджик против Заповед № 165 от 19.02.2008 г. на Кмета на Община Панагюрище, с която е заповядано в срок до 31.03.2008 г. да премахнат ореха, който не отстои на предвидените в чл. 52 от Закона за собствеността отстояния от регулационните линии на съседите. С обжалваната заповед е постановено разходите за премахването на дърветата да са за сметка на жалбоподателите.
В жалбата се твърди, че обжалваната заповед е незаконосъобразна, тъй като е нарушен материалния закон и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Изложени са съображения, че компетентен да даде властническите указания съдържащи се в заповедта е не Кмета на Община Панагюрище, а Районния съд. Твърди се, че ореховото дърво е под особена закрила на закона, което обстоятелство не е отчетено от административния орган. Моли съда да се уважи жалбата, като отмени обжалваната заповед и се прогласи нищожността й.
В съдебно заседание, за което са редовно призовани, жалбоподателя Д. С. К. се явява лично, като взема становище по жалбата си и ангажира доказателства. Претендира направените по делото разноски за вещо лице.
Ответникът по жалбата - Кмета на Община Панагюрище, редовно призован, не се явява представител. По делото е представено писмено становище от процесуалния му представител, в което е изложено


становище по хода на делото, доказателствата и по съществото на спора. Претендира направените по делото разноски.
Заинтересованата страна – Н.Г. П., редовно призован се явява лично в съдебно заседание, като оспорва жалбата и моли да бъде потвърдена обжалваната заповед.
Административен съд - Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:
Административното производство е започнало по повод подадената от Н. Г. П. от с. Б. писмено заявление № 94-00-337 от 06.02.2008 г. до Кмета на Община Панагюрище, с което моли да бъде разрешен проблем свързан с орехово дърво посадено в двора на съседа му – Д.С. К.. В същото твърди, че ореховото дърво е засадено на съседите му на един метър от оградата, като клоните му опират в собствената му жилищна сграда.
Във връзка с подаденото заявление Кмета на Община Панагюрище със Заповед № 138 от 11.02.2008 г. е назначил комисия, която да извърши проверка на място за истинността на изложените факти. В резултат на извършената проверка от назначената комисия е съставен констативен протокол от 13.02.2008 г., като е установено, че съседа на г-н П. е посадил орех на 1.5 м от западната имотна граница. Орехът е със засъхнали клони и гнилота в основата, висок е 10-12 м., а част от клоните му са навлезли в двора на съседа и опират в къщата му.
В резултат на извършената проверка и съставения констативен протокол Кмета на Община Панагюрище е издал обжалваната заповед № 165 от 219.02.2008 г., с която е заповядал на Д С. К и съпругата му Е. С. К.да премахнат ореха.
За изясняване на значимите за спора обстоятелства по делото е допусната съдебно-оценъчна експертиза извършена от лизензиран лесовъд и оценител на гори, чието заключение като неоспорено от страните съда възприема като компетентно изготвено. При проверката си в имота вещото лице е констатирало, че ореховото дърво се намира на 195 см от имота на Н. П.; ореха няма изсъхнали клони, а в основата има стара повърхностна гнилота с размери 27 на 30 см., която не оказва влияние на нормалния растеж, развитие и плодоношение на дървото. Вещото лице е установило, че всички клони, които преминават над регулационната линия на двата имота, тъй като са тънки могат да бъдат отстранени, чрез изрязване с ръчен трион и голяма овощарска ножица. При сегашното състояние на дървото, то не може да бъде преместено.
Въз основа на тази фактическа обстановка, от правна страна съдът прави следните изводи:
Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице и в законоустановения срок, поради което същата е допустима.
Разгледана по същество е основателна.

На първо място относно направените възражения за некомпетентност на административния орган, съдът намира, същите за неоснователни. Действително съгласно разпоредбата на чл. 52 от Закона за собствеността "Не се позволява да се посаждат дървета до имота на съседа на по-малко разстояние от 3 метра за високите дървета, 1,5 метра за средните и 1 метър за ниските. Съседът може да иска разрешение от кмета на общината, района или кметството да бъдат отсечени клоните на дърветата, които се простират над неговия имот, и корените, които преминават в неговия имот. По същия ред той може да иска да бъдат преместени дърветата, които са посадени на по-близки разстояния от посочените по-горе." Посочената законова разпоредба предвижда Кмета на Общината да издава разрешения само относно отсичането на клоните и корените на дърветата, които преминават в чуждия имот, както и да разпореди преместване на дървото. Тази разпоредба обаче сама по себе си не изключва компетентността на Кмета на Общината да издава разрешения и за премахване на дълготрайните декоративни дървета, каквото е ореховото дърво. Такъв законов текст се съдържа в разпоредбата на чл. 63, ал. 2 от Закона за устройство на територията, която гласи "Дълготрайни декоративни дървета и дървета с историческо значение могат да се отсичат или изкореняват само по изключение след писмено разрешение от кмета на общината, издадено въз основа на санитарна експертиза за състоянието на дървото." Ето защо съдът, намира, че не сме изправени пред нищожен административен акт както се твърди в жалбата. Административният орган е издал обжалваната заповед при спазване на изискванията за компетентност независимо, че се е произнесъл със заповед в която нарежда премахване на декоративното дърво, а не с разрешение. Наименованието на административният акт не е от съществено значение за неговата законосъобразност, тъй като след като същият има право да издава разрешения за премахване, то на същото основание има право и да издава заповеди, с които нарежда премахването.
На второ място съдът намира оплакванията в жалбата относно законосъобразността на административния акт за основателни. Видно от разпоредбата на чл. 63, ал. 2 от ЗУТ премахването и отсичането на дълготрайни декоративни дървета се извършва в изключителни случай и то само след изготвена санитарна експертиза за състоянието на дървото. Не се установи по делото Кмета на Общината да е възложил такава експертиза, съгласно утвърдената в закона процедура. Видно от събраните по делото доказателства единствения оглед на въпросното орехово дърво е извършено от служители на Община гр. Панагюрище. За извършения оглед същите са изготвили констативен протокол от 13.02.2008 г., който е послужил за издаване на обжалваната заповед. Дори и да приемем, че отразеното в него представлява изискващата се по закон санитарна експертиза, то видно от същия е, че направените констатации са кратки, непълни и неточни. По делото се установи от заключението на вещото лице лицензиран лесовъд и оценител на гори, че ореховото дърво е в добро

състояние, на възраст над 50 години и е в период на усилено плододаване. Съществуващата гнилота в основата му е стара и не оказва влияние на нормалния растеж и развитие на дървото. Според заключението на вещото лице всички клони, които преминават над регулационната линия на двата имота, тъй като са тънки могат да бъдат отстранени, чрез изрязване с ръчен трион и голяма овощарска ножица. Специалистът твърди, че в това състояние дървото не може да бъде преместено без да се наруши неговата цялост и без да бъде унищожено.
От друга страна неоснователни са твърденията на пълномощника на административния орган, че обжалваната заповед е издадена с цел да бъде преместено ореховото дърво като неподходящо по разположение, а не да бъде отсечено. В административния акт е използван израза "премахне", а не "премести", които сам по себе си еднозначно определя намеренията на административния орган. Всякакви други интерпретации на текста на заповедта не са в състояние да променят изричната воля на издателят й.
По изложените съображения административен съд Пазарджик, намира обжалваната заповед за незаконосъобразна, като издадена в нарушение на материалния закон и без да са спазени процедурните правила при издаването й. Премахването на ореховото дърво може да бъде разпоредено само в изключителни случаи и то след изготвяне на санитарна експертиза. Не се установи по делото състоянието на дървото да налага неговото премахване или преместване, а е достатъчно само да бъде разпоредено отсичането на част от клоните, които навлизат в съседния имот. Като не се е съобразил с това Кмета на Община гр. Панагюрище е издал една незаконосъобразна заповед, която следва да бъде отменена.
При този изход на делото и на основание чл. 143, ал. 3 от АПК на жалбоподателите ще следва да се присъдят направените по делото разноски общо в размер на 100 лева, представляващи внесена сума за вещо лице - 80 лева и държавна такса - 20 лева.
С оглед гореизложеното, съдът
РЕШИ:
ОТМЕНЯ Заповед № 165 от 19.02.2008 г. на Кмета на Община Панагюрище.
ОСЪЖДА Община гр. Панагюрище да заплати на Д. С. К.и Е.С. К. и двамата от с. Б., направените по делото разноски в общ в размер на 100 /сто/ лева.
РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.
СЪДИЯ: /п/
цитирай
2. corruption - ЗАКОН
30.05.2009 16:46
ЗАКОН
за опазване на селскостопанското имущество.
Обнародван, ДВ, бр. 54 от 12 юли 1974 г., изм., бр. 22 от 1976 г., бр. 35 и 36 от 1979 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г., бр. 44 и 86 от 1996 г., бр. 11 от 1998 г., изм. ДВ бр. 30, бр. 33/2006 г., ДВ бр. 36/2008 г.



Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Този закон урежда опазването на селскостопанското имущество от повреди, унищожаване, разпиляване, кражби и присвоявания, както и реда за обезщетяване на причинените вреди.
Чл. 2. (1) Под "селскостопанско имущество" по смисъла на този закон се разбират:
1. селскостопанските земи (обработваеми земи, естествени ливади и пасища);
2. полските култури, трайните и цветните насаждения, оранжериите;
3. селскостопанските животни и птици, пчелите, бубите, както и рибите от водоеми на селскостопански организации;
4. (доп. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) селскостопанската продукция, включително плодовете от орехови, бадемови, лешникови, кестенови и други плододаващи насаждения в горския фонд;
5. противоерозионните и мелиоративните съоръжения;
6. селскостопанските постройки и съоръжения, инвентарът, машините, торовете и другите движими и недвижими вещи, които служат пряко на селското стопанство.
(2) Имуществото, посочено в предходната алинея, се опазва по реда на този закон, когато е собственост или е предоставено за оперативно управление или за ползуване на организации или граждани във връзка с извършвана от тях селскостопанска дейност.
(3) Селскостопанското имущество се опазва по реда на този закон и когато се намира в границите на населените места, в крайпътните ивици или в чертите на горския фонд.
Чл. 3. По реда на този закон се опазват и намиращи се извън Държавния горски фонд отделни дървета, гори и горски насаждения на селскостопански организации, както и отглежданите в заградени пространства диви животни, птици и риби, които не подлежат на опазване по специален ред, предвиден в друг закон.
Чл. 4. (1) Държавните органи, организациите и гражданите са длъжни да пазят селскостопанското имущество и да не допускат неправомерни деяния, които му причиняват вреди.
(2) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Селскостопанските организации и техните трудови колективи организират опазването на селскостопанското имущество от повреди, унищожаване, разпиляване, кражби и присвоявания.
Чл. 5. (1) По реда на този закон се установяват и обезщетяват всички вреди, причинени на селскостопанското имущество от граждани, организации и държавни органи, с изключение на случаите, посочени в чл. 6.
(2) По този ред се определят вреди и присъждат обезщетения и срещу лицата, които солидарно с причинителя или лично отговарят за неговите действия.
(3) Увреденият може да търси гражданска отговорност от причинителя на вредата и по общия ред, без да прибягва до реда, предвиден в този закон.
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) Не подлежат на установяване и обезщетяване по реда на този закон вреди, които са причинени:
1. от природни бедствия;
2. от неизвестен причинител;
3.(Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г., изм. доп. ДВ бр. 33/2006 г.) от лица, отговарящи по реда на Кодекса на труда. Примерния устав на ТКЗС, Закона за държавната финансова инспекция;
4. при изпълнение на договорни задължения към увредения;
5. в рамките на покрит от застраховка риск;
6. (изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) на пчелни семейства, които не са надлежно вписани в регистъра на общината по местонахождението на кошерите;
7. на селскостопанско имущество, намиращо се в райони на населени места, в които е забранено извършването на съответната селскостопанска дейност.
(2) (Доп. бр. 45 от 1984г.) Селскостопанското имущество, намиращо се в границите на Държавния горски фонд, се охранява по предвидения в Закона за горите ред. Установяването на вредите на това селскостопанско имущество, определянето на обезщетения и налагането на административни наказания се извършват по реда на този закон от органите на Комитета по горите.
(3) В случаите, когато в друг закон или указ се предвижда специален ред за установяване на вреди, причинени на селскостопанско имущество по определен начин или при определени условия, както и за изплащане на обезщетения за такива вреди, прилага се специалният закон или указ.

Глава втора
ОРГАНИ ЗА ОПАЗВАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКОТО ИМУЩЕСТВО
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 35 от 1979 г., бр. 65 от 1995 г.) Министерството на земеделието и продоволствието упражнява общото ръководство и контрол върху дейността на всички органи, на които с този закон са възложени задължения по опазване на селскостопанското имущество.
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г.) (1) Кметовете на общините организират, ръководят и контролират опазването на селскостопанското имущество на територията на общината.
(2) Кметовете на райони или кметства организират опазването на селскостопанското имущество на територията на района или кметството, организират и ръководят полската охрана, издирват нарушителите, налагат административни наказания и вземат мерки за възстановяване на вредите.
Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г. и бр. 45 от 1984 г.) (1) Полската охрана се състои от:
1. полски пазачи;
2. доброволни сътрудници.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.)
(3) За организиране опазването на селскостопанското имущество, за методическо ръководство, контрол и помощ на полската охрана и за подобряване на превантивната дейност може да се създава ведомствена милиция при условията и по реда на Закона за Народната милиция. Дейността на ведомствената милиция по опазването на селскостопанското имущество се осъществява съгласувано с ръководителя на селскостопанската организация.
Чл. 10. (Изм. - ДВ, 36 от 1979 г. и бр. 45 от 1984 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1996 г.) Полските пазачи се назначават и уволняват със заповед на кмета на района или кметството.
(2) Правата и задълженията на полските пазачи се уреждат с този закон и правилника за прилагането му.
(3) ( Доп. - ДВ, бр. 36 от 1979г., изм. бр. 45 от 1984г.) Полските пазачи и доброволните сътрудници имат право:
1. когато разполагат с достатъчно данни, че се укрива незаконно придобито селскостопанско имущество, да извършват:
а) проверки на личен багаж и превозни средства;
б) (изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) проверки през деня в дворове и нежилищни сгради в присъствието на представител на общината или кметството, а когато проверката е извън населеното място - в присъствието поне на едно поемно лице;
2. да изземват откраднатото или присвоеното селскостопанско имущество;
3. да задържат животни в случаите по чл. 39;
4. (изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) принудително да отвеждат нарушителите в общината, в кметството или в най-близкото поделение на Народната милиция, когато това е необходимо за установяване на самоличността им, за разследване на нарушението или за изземване на предмета на нарушението.
(4) При изпълнение на служебните си задължения полските пазачи задължително носят униформено облекло и имат право да носят оръжие.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Министерството на земеделието и продоволствието определя нормативи за броя на полските пазачи в селскостопанските организации.
Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г.) Доброволните сътрудници от полската охрана се определят със заповед на кмета на района или кметството съвместно с ръководителя на селскостопанската организация.
(2) При изпълнение на своите функции доброволните сътрудници имат правата и задълженията на длъжностни лица.
Чл. 12. (Доп. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Полските пазачи и доброволните сътрудници са длъжни:
1. да опазват от вреди селскостопанското имущество в определените им райони;
2. да съдействуват за предотвратяване на нарушенията и за ограничаване на вредите от тях;
3. да установяват вредите и издирват нарушителите;
4. да налагат глоби и да събират обезщетенията в случаите, посочени в този закон;
5. в случаите, когато селскостопанското имущество е застрашено от увреждане поради изоставяне, разпиляване, неправилно съхранение или използуване, да сигнализират пред съответните ръководни и контролни органи;
6. (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984г.) да съставят актове за констатирани нарушения по този закон;
7. (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984г.)да уведомяват нарушителите за разпоредбата на чл. 21.
Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Окръжният аграрно-промишлен съюз и селскостопанските организации със съдействието на специализираните държавни органи и обществените организации могат да организират моторизирани групи за опазване на селскостопанското имущество от нарушители.
(2) Лицата, включени в моторизирани групи по предходната алинея, имат правата и задълженията, посочени в член 12.
Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) Имат правата и задълженията на органи на полската охрана:
1. членовете на ръководствата и контролните съвети на селскостопанските организации;
2. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984г.). служителите, заемащи контролно-ревизионни длъжности в организации със селскостопанска дейност;
3. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984г.) специалисти, заемащи длъжности по списък, утвърден от министъра на земеделието и продоволствието.
(2) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984г., изм. бр. 65 от 1995г.) Служителите от Народната милиция имат право да съставят актове за нарушенията, предвидени в този закон, както и да събират глоби и обезщетения до 150 лв. с квитанции.
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) (изм. доп. ДВ бр. 33/2006 г.) Органите на Министерството на вътрешните работи и на Агенцията за държавна финансова инспекция и обществените организации оказват съдействие при опазването на селскостопанското имущество.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Кметовете на райони или кметствата координират дейността на органите и организациите по предходната алинея и на селскостопанските организации във връзка с опазването на селскостопанското имущество.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.)Кметовете на райони или кметствата и органите и организациите по ал. 1 могат да организират групи за съдействие на селскостопанските организации за опазване на селскостопанското имущество, да извършват превантивна и разяснителна дейност и да оказват обществено въздействие върху нарушителите.
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) Органите на Министерството на вътрешните работи и на държавния и народния контрол и обществените организации оказват съдействие при опазването на селскостопанското имущество.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Общините и кметствата координират дейността на органите и организациите по предходната алинея и на селскостопанските организации във връзка с опазването на селскостопанското имущество.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Общините, кметствата и органите и организациите по ал. 1 могат да организират групи за съдействие на селскостопанските организации за опазване на селскостопанското имущество, да извършват превантивна и разяснителна дейност и да оказват обществено въздействие върху нарушителите.
Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) Организации, които нямат своя полска охрана, и граждани, които притежават, ползуват или имат право на оперативно управление върху селскостопанско имущество, плащат годишна такса за опазване на това имущество съобразно неговия вид, размер и местонахождение по тарифа, утвърдена от Министерския съвет.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1996 г.) Таксите по предходната алинея се събират в специална сметка на общината при условията и по реда, определени с правилника за прилагане на закона. Набраните средства се използуват за издръжка на полската охрана, за материално стимулиране на лицата, проявили се при опазването на селскостопанското имущество, и за други мероприятия по този закон.
Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Организациите, които нямат полска охрана, и гражданите могат да внасят допълнителни средства за назначаване на пазачи, които да охраняват определено тяхно селскостопанско имущество.
Чл. 17а. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г.) Част от събраните глоби по този закон в размер, определен с правилника за неговото прилагане, се внася в специална сметка на Министерството на земеделието и продоволствието и се изразходва за опазване на селскостопанското имущество и за стимулиране на лицата, проявили се при опазването.
Чл. 17б. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г.) Селскостопанските организации съвместно с кметовете на райони или кметствата ежегодно отчитат пред населението дейността по опазването на селскостопанското имущество.

Глава трета
УСТАНОВЯВАНЕ НА ВРЕДИ И ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ
Чл. 18. (1) Вреди, които се обезщетяват по реда на този закон, се установяват по заявление на увредения или служебно с акт, който се съставя незабавно от орган по охрана на селскостопанското имущество.
(2) Актът следва да отговаря на изискванията на чл. 42 и чл. 43, алинеи 1 и 2 от Закона за административните нарушения и наказания.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г.) Когато актосъставителят не може да установи самоличността на нарушителя, тя се установява от най-близкия кмет на район, кметство или поделение на Министерството на вътрешните работи.
Чл. 19. (Доп. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., изм., бр. 65 от 1995 г.) В двудневен срок от съставянето на акта последният се вписва от съставителя му в специален регистър на кметството или района, на чиято територия се намира увреденото имущество.
Чл. 20. (Доп. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) В еднодневен срок от вписването на акта кметът на района или кметството назначава едно, а при сложни случаи и повече компетентни лица, които:
1. установяват характера и размера на вредите;
2. определят размера на обезщетението;
3. изясняват други обстоятелства във връзка с деянието.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) За своите констатации и оценки по предходната алинея съставят протокол, който се представя в общината във възможно най-кратък срок.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Когато наказателното постановление или заповедта за обезщетяване на вредите трябва да се издаде от друг административнонаказващ орган, преписката по акта с протокола по предходната алинея се изпраща от общината на съответния орган.
(4) Държавните органи и организациите са длъжни да оказват пълно съдействие на лицата по алинея първа при изпълнение на поставените им задачи.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Когато в акта има точни данни за размера на вредите, кметът на района или кметството може сам да определя размера на обезщетението, без да назначава лица по алинея първа.
Чл. 21. Когато до назначаването на лицата по алинея първа на предходния член причинителят на вредата изплати обезщетението и минималния размер на глобата, определена по този закон за извършеното нарушение, преписката се прекратява.
Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) Оценката на вредите, нанесени на селскостопанско имущество, се извършва:
1. на селскостопанска продукция, селскостопански животни и птици, пчели, буби, риби - по пазарни цени;
2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) на полски култури, трайни и цветни насаждения - по тарифа, утвърдена от министъра на земеделието и продоволствието;
3. на препарати, торове, горива, селскостопански инвентар и амбалаж - по държавни цени на дребно;
4. ( Нова - ДВ, бр. 45 от 1984г.)за горските насаждения във фонд "Селскостопански" - по тарифата, определена със Закона за горите;
5.( Предишна т. 4 - ДВ, бр. 45 от 1984г.) на други видове селскостопанско имущество - по реалната му стойност, определена съгласно правилника за прилагане на този закон.
(2) При определяне на вредите от неполучена селскостопанска продукция се вземат пред вид реално очакваните добиви, а ако последните не могат да се определят - плановите добиви.
(3) ( Нова - ДВ, бр. 45 от 1984г.)Размерът на обезщетението за вредите от завземането или предоставянето без законно основание на държавни и кооперативни селскостопански земи и пасища или за неосвобождаването им след покана се определя с тарифа, приета от Министерския съвет.
Чл. 23. (1) На лицата, назначени съгласно член 20, се заплащат пътни и дневни пари в размерите по Наредбата за служебните командировки, а също и възнаграждение за извършената работа.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 44 от 1996 г.) Разходите по предходната алинея се заплащат от специалната сметка по чл. 16, ал. 2.
Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) В 7-дневен срок от представянето на протокола по чл. 20, алинея 2, а в случаите по алинея 4 на същия член - от вписването на акта, административнонаказващият орган се произнася по преписката, като:
1. прекратява преписката, ако се установи, че няма вреди или че те са вече обезщетени и няма основание за налагане на наказание;
2. прекратява преписката или я изпраща на компетентния орган, ако се установи, че случаят попада под разпорежданията на член 6 от този закон;
3. ако се установи, че има причинени вреди, определя разноските по чл. 23, а също и дължимото обезщетение в пълния му размер, без да е необходимо искане от увредения, освен ако последният заяви, че ще търси заплащане на вредите по общия исков ред.
(2) В случай, че вредите са причинени виновно, административнонаказващият орган налага и съответното административно наказание на причинителя, а ако има данни за престъпление - изпраща преписката на прокуратурата.
(3) (Изм.- ДВ, бр. 45 от 1984г.)В случаите по предходната алинея, ако има вреди и причинителят е известен, но прокурорът прекрати преписката поради липса на престъпление или тя бъде изпратена на другарския съд, обезщетението за вредите и разноските се определя от административнонаказващия орган по реда на този закон.
Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Определянето на обезщетение и налагането на административно наказание за причинени вреди на селскостопанско имущество се извършват от административнонаказващият орган с наказателно постановление, по отношение на което, доколкото не е предвидено друго в този закон, се прилагат разпоредбите на глава трета от Закона за административните нарушения и наказания, с изключение на чл. 56.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984г.) Когато няма основание за налагане на административно наказание, определянето на обезщетение за причинени вреди става със заповед на административнонаказващия орган, която може да бъде обжалвана по реда на Гражданския процесуален кодекс пред районния съд в 14-дневен срок от съобщаването й.
(3) Районният съд разглежда делото по същество и се произнася с решение, което не подлежи на обжалване.
Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г.) В случаите, когато държавни органи са причинили вреди на селскостопанско имущество чрез правомерни служебни действия и разпореждания, без увреденият да има вина за това, установяването на вредите и определянето на обезщетението стават по реда на членове 20-25, като назначаването на лицата по чл. 20, разглеждането на преписката и издаването на заповед за обезщетяване се извършват от министъра на земеделието и продоволствието, министъра на горите и горската промишленост и кметът на общината.
(2) Заповедта по предходната алинея може да бъде обжалвана по реда и в сроковете, предвидени в чл. 25, ал. 2 и 3.
(3) Обезщетенията, определени по предходната алинея, се изплащат със средствата от бюджета на съответното министерство, ведомство или народен съвет.

Глава четвърта
ВРЕДИ ОТ ДИВИ ЖИВОТНИ И ПТИЦИ
Чл. 27-28. (Отм. - ДВ, бр. 86 от 1996 г.)

Глава пета
ВРЕДИ ОТ ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ВЪЗДУХА, ВОДИТЕ И ПОЧВАТА
Чл. 29. Всеки, който с дейността си замърсява въздуха, водите и почвата, като ги прави негодни или опасни за селскостопанските животни и птици или за развитието на селскостопанските култури, трайните и цветните насаждения, отговаря за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от замърсяването.
Чл. 30. (1) Когато замърсяването е резултат на разрешена по установения ред дейност, установяването на вредите, определянето на обезщетението и начинът на изплащането му се уреждат с правилника за прилагане на този закон.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Отговорността за вредите по този член се ограничава до размера на преките и предвидими вреди при условие, че селскостопанските организации и граждани са изпълнили указанията на Министерството на земеделието и продоволствието и на кметовете на общините за евентуално преустройство на дейността им.
(3) Споровете по изплащането на вредите от замърсяване, причинени на селскостопански организации, се решават от Държавния арбитраж, а за вреди, причинени на граждани - от съответния районен съд.
Чл. 31. (1) Когато замърсяването се дължи на деяние, наказуемо като престъпление или административно нарушение, увреденият следва да търси обезщетяване на причинените му вреди по общия ред.
(2) В случаите на предходната алинея, когато установяването на точния вид и размер на вредите на селскостопанско имущество не е извършено в рамките на наказателното производство, по искане на увредения това може да стане по реда на чл. 20 и следващите или по общия ред за обезпечаване на доказателства.

Глава шеста
ОПАЗВАНЕ НА ТРАЙНИ НАСАЖДЕНИЯ
Чл. 32. (1) Забранено е отсичането и изкореняването на овощни и горски дървета и на лози в селскостопанските земи и по границите между тях, както и покрай водните течения и пътищата.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Разрешение за отсичане и изкореняване до пет дървета и на лозя до 1 декар се дава от кмета на района или кметството въз основа на писмена молба и при наличие на уважителни причини.
(3) Разрешение за отсичане и изкореняване на по-голям брой дървета и на лозя над 1 декар се дава от председателя на изпълнителното бюро на окръжния аграрно-промишлен съюз въз основа на писмена молба и при наличие на крайно уважителни причини.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., изм. ДВ бр. 30/2006 г.) Отказът да се даде разрешение в случаите по предходните алинеи може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред кмета на общината в 7-дневен срок от съобщението.
Чл. 33. Не се разрешава отсичане или изкореняване на дървета, които се намират на стръмни терени с наклон над 12 градуса, в ерозирани земи,, във водосборните райони на язовири или край брегове на реки и дерета, където тези дървета служат за противоерозионни или водорегулиращи цели.
Чл. 34. (1) Ореховите, кестеновите, бадемовите, лешниковите и черничевите дървета, както и други видове дървета, представляващи особена ценност за селското стопанство, се намират под режим на особена закрила.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) министърът на земеделието и продоволствието утвърждава наредба за подлежащите на особена закрила дървета, тяхното опазване, използуване, отсичане и заменяне.

Глава седма
ПРАВО НА ПРЕМИНАВАНЕ
Чл. 35. (1) Забранено е да се преминава през чужди земи, засадени със селскостопански култури, трайни и цветни насаждения, освен при установено право на преминаване.
(2) Прокарването на инсталации и съоръжения през чужди селскостопански земи се допуска само когато това се извършва по законоустановения ред и при пълно обезщетяване на причинените вреди.
Чл. 36. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Собственик или ползувател на селскостопанска земя, която няма изход на обществен път, може да поиска от кмета на района или кметството по местонахождението на имота да му разреши право на преминаване през съседните земи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Кметът на района или кметството възлага на комисия от длъжностни лица да определи мястото за преминаване, като се спазва изискването да се причинява най-малка вреда на служещата земя, а също така да определи размера на обезщетението за вредите, които се причиняват на тази земя.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) За предоставеното право на преминаване и размера на обезщетението кметът на района или кметството издава заповед, която може да се обжалва по реда на Гражданския процесуален кодекс пред районния съд в 14-дневен срок от съобщението.
(4) Районният съд разглежда делото по същество и се произнася с решение, което не подлежи на обжалване.
Чл. 37. Когато селскостопанската земя се окаже без достъп вследствие на продажба, замяна делба или тя е предоставена за лично ползуване, продавачът, заменителят, съделителят или предоставилият земята е длъжен да осигури достъп, без да има право на обезщетение за вредите.
Чл. 38. Правото на преминаване се прекратява по реда на чл. 36, когато отпадне нуждата от преминаване.

Глава осма
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 39. (1) Добитък, пуснат в селскостопански земи в нарушение на законни разпоредби, когато е собственост на граждани или на неизвестно лице, се задържа от органите на полската охрана.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Когато добитъкът не бъде потърсен в 14-дневен срок от задържането или ако в 7-дневен срок от уведомяването собственикът не заплати разноските по храненето и гледането на животните и дължимото обезщетение за причинени вреди, последните се продават от кмета на района или общините на държавна или кооперативна стопанска организация, която има право да купува животни от такъв вид и категория, или на публична продан. От получената сума се удържа дължимото обезщетение за причинени вреди, разноските по гледане и хранене на животните, разходите по чл. 23, както и евентуалната глоба.
(3) Ако в срок 3 месеца от съобщението, когато собственикът на животните е известен и 6 месеца от деня на продажбата, когато собственикът е неизвестен, той не се яви, за да получи остатъка от сумата, последната се внася в приход по извънбюджетната сметка за опазване на селскостопанското имущество.
Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г.) Наказва се с глоба от 100 000 до 500 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, който:
1. отсече, унищожи или повреди без разрешение дърво или лоза, опазвани съгласно чл. 32-34;
2. влиза или преминава, или пуска животни през селскостопански земи с посеви, трайни или цветни насаждения, без да има право, като с това причинява вреди на селскостопанско имущество;
3. прокарва инсталация и съоръжения и пътища през чужди селскостопански земи, без да има разрешение, като причинява вреди на селскостопанско имущество;
4. причинява вреди на селскостопанско имущество посредством замърсяване на въздуха, водите и почвата извън случаите, предвидени в чл. 30 от този закон;
5. по непредпазливост причини малозначителна повреда в селскостопанска машина или съоръжение;
6. завземе без законно основание или не освободи след покана обществена селскостопанска земя, селскостопанска постройка или друго обществено недвижимо селскостопанско имущество;
7. с неправомерни действия или бездействия причини или допусне причиняване на вреди на селскостопанска продукция при нейното прибиране, превоз, манипулиране, съхраняване и използуване или допусне нейното изоставяне и повреждане на място;
8. като ръководител в случаите на чл. 12, точка 5 не предприема необходимите мерки за предотвратяване увреждането на имуществото;
9.(Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) ползува без законно основание селскостопанска машина, животно, превозно средство, инвентар, съоръжение или друго движимо селскостопанско имущество - обществена собственост;
10. (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.)предостави или вземе селскостопанска продукция - обществена собственост, без да е издаден придружителен или отчетен документ за това;
11.(Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) като длъжностно лице продаде, нареди или допусне да се продаде селскостопанска продукция в нарушение на установения ред или на реда за преоценяване;
12.(Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) отглежда чужди за селскостопанската организация животни или птици в обществени стада и животновъдни сгради при нарушаване на установения ред.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г.) При повторно извършване на нарушение по предходната алинея наказанието е глоба от 150 000 до 800 000 лева.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г.) Длъжностно лице, което извърши, нареди или допусне да се извърши нарушение по предходните алинеи, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва в случаите по алинея 1 с глоба от 100 000 до 800 000 лева, а в случаите по алинея 2 - с глоба от 150 000 до 1 500 000 лева.
(4) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Административните наказания за нарушения по предходните алинеи се налагат и в случаите, когато член на една производствена единица причини вреда на друга производствена единица на същата селскостопанска организация.
(5) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.,изм. доп. ДВ бр. 33/2006 г.) Наказанието за нарушение по ал. 1, точки 2, 7 и 8 се налага независимо от имуществената отговорност по Кодекса на труда, Закона за държавната финансова инспекция.
(6) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г.) Когато недвижимото имущество по ал. 1, т. 6 не бъде освободено в едномесечен срок след налагането на наказанието по същата точка, нарушителят се наказва с глоба от 800 000 до 1 500 000 лева за всяка година до освобождаването на имуществото или до изземването му по реда на чл. 16 от Закона за собствеността.
(7) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) В случаите на ал. 1, т. 6 административнонаказващият орган след издаване на наказателното постановление изпраща преписката на кмета на общината за издаване на заповед по чл. 16 от Закона за собствеността.
(8) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Когато недвижимото имущество по ал. 1, т. 6 бъде наново завзето от същото лице след изземването по реда на чл. 16 от Закона за собствеността, административнонаказващият орган изпраща преписката на прокуратурата.
(9) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Гражданите и организациите, които са завзели без законно основание държавна или кооперативна селскостопанска земя, селскостопанска сграда или друго обществено недвижимо селскостопанско имущество, не могат да се ползуват от правата по чл. 73, ал. 1 и чл. 74 от Закона за собствеността.
Чл. 40а. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г.) Наказва се с глоба от 150 000 до 800 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, длъжностно лице, което:
1. в нарушение на установения ред предостави за ползуване на гражданин или на организация обществена селскостопанска земя, селскостопанска постройка или друго недвижимо селскостопанско имущество;
2. не предприеме действия за изземване от гражданин или организация завзета без законно основание или неосвободена след покана селскостопанска земя, селскостопанска постройка или друго обществено селскостопанско имущество.
Чл. 41. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1976 г., бр. 28 от 1982 г. и бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) Който открадне, присвои или извърши вещно укривателство на селскостопанско имущество, когато стойността на предмета не надвишава 150 000 лв. по цени на дребно, се наказва по административен ред с глоба от 50 000 до 800 000 лв., но не по-малко от тройния размер на стойността на предмета.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., като в изменението, направено по общ начин, не е предвидено число за замяна на числото 150; най-близките стойности са 2500 - за замяна на 100 лв. и 5000 - за замяна на 200 лв., бр. 11 от 1998 г.) Когато нарушението по предходната алинея е извършено нощно време или при извършването му е ползувано немоторно превозно средство, се налага глоба от 15 000 до 800 000 лв.
(3) Разпоредбите на ал. 1 и 2 не се прилагат, а преписката се изпраща на прокурора, когато:
1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г.) деецът в продължение на една година е извършил две или повече деяния, общата стойност на предмета на които е над 15 000 лв.;
2. деецът е осъждан за такова престъпление или му е налагано административно наказание за такова деяние и не е изтекла една година от извършването му;
3. предметът е отровно или взривно вещество.
(4) Ако при извършване на деянието по ал. 1 и 2 са причинени вреди на селскостопанското имущество, административнонаказващия орган определя и обезщетението.
Чл. 41а. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Отнемат се в полза на държавата вещите, животните и превозните средства, принадлежащи на нарушителя, използувани при извършване на нарушение по чл. 40, ал. 1, т. 2 и чл. 41, ал. 1 и 2 при условията на чл. 20, ал. 4 от Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 41б. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) Когато от едно лице са извършени две или повече нарушения по чл. 40, ал. 1, точки 2 и 6, ал. 6 и по чл. 41, ал. 1 и 2, може да се отнеме предоставената на домакинството му за ползуване държавна или кооперативна земя за срок от една до три стопански години.
(2) Отнемането по предходната алинея се извършва от органа, който е предоставил земята.
Чл. 42. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г.) Наказва се с глоба от 2000 до 30 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, длъжностно лице, което:
1. не състави акт за констатирано от него нарушение;
2. не издаде наказателно постановление или заповед за обезщетение за причинени вреди.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) За повторно нарушение по предходната алинея наказанието е глоба от 250 000 до 1 500 000 лв.
Чл. 43. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1976 г.) (1) По отношение на съучастниците в умишлено нарушение по този закон се прилагат мерките, предвидени за извършеното нарушение, като се вземат пред вид характерът и степента на тяхното участие.
(2) Разпоредбата на предходната алинея се прилага и по отношение на водач на превозно средство, който помогне на лице, извършило кражба или присвояване по чл. 41, да напусне мястото на нарушението или да превози имуществото.
Чл. 44. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Наказателните постановления и заповедите за определяне на обезщетения по този закон се издават от министъра на земеделието и продоволствието, от председателя на Комитета по горите и от кмета на общината и от председателя на окръжния аграрно-промишлен съюз по актове, съставени от техни длъжностни лица, а по актове, съставени от полската охрана, от длъжностни лица на селскостопанските организации или от служители на Народната милиция - от кмета на района или кметството.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., като в изменението, направено по общ начин, не е предвидено число за замяна на числото 10; най-близките стойности са 150 - за замяна на 5 лв. и 500 - за замяна на 20 лв., Отм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.)
Чл. 45. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г. и бр. 45 от 1984 г., бр. 11 от 1998 г.) Органите на полската охрана могат на мястото на нарушението да налагат глоба от 1000 до 5000 лв. срещу квитанция.
Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г., изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) Не подлежат на обжалване наказателни постановления, с които е наложена глоба в размер до 5000 лв. включително, постановено е отнемане в полза на държавата на вещи на стойност до 5000 лв. включително или е присъдено обезщетение за причинени вреди на същата стойност.
Чл. 47. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) При нарушение по чл. 40, ал. 1, т. 6, ал. 6 и чл. 41, ал. 1 и 2 препис от влязлото в сила наказателно постановление се изпраща на организацията, в която нарушителят работи или членува, за да се уведоми съответният колектив. Преписът се изпраща от органа, издал наказателното постановление.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., бр. 65 от 1995 г.) Кметът на района или кметството може да прехвърля на членовете на изпълнителния комитет или на кметовете на по-големи населени места в състава на общината права и задължения, възложени му с този закон.
§ 1а. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) Горските стопанства със селскостопанска дейност имат правата и задълженията на селскостопанска организация по този закон.
§ 1б. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г.) "Повторно" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 2. (Отм. - ДВ, бр. 45 от 1984 г.)
§ 3. За прилагането на този закон Министерският съвет издава правилник.
§ 4. Този закон влиза в сила от 1 октомври 1974 г., а разпоредбите на глава четвърта - от 1 януари 1975 г., и отменя Указа за опазване на селското стопанство (обн., Изв., бр. 38 от 12.V.1953 г.).
§ 5. Изпълнението на закона се възлага на председателя на Централния съвет на Националния аграрно-промишлен съюз, министъра на горите и опазване на природната среда и министъра на финансите.
§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Изпълнението на закона се възлага на министъра на земеделието и продоволствието, министъра на горите и опазване на природната среда и министъра на финансите.
§ 6. Чл. 52 от Закона за собствеността се изменя, като думите "В населените места..." се заличават.
§ 7. (Нов - ДВ, бр. 45 от 1984 г., бр. 65 от 1995 г.) Министърът на вътрешните работи и министърът на земеделието и продоволствието издават наредба за организацията и дейността на ведомствената милиция към селскостопанските организации.
цитирай
3. corruption - Обективно
04.06.2009 19:40
Случаят вероятно ще отиде на прокурор, след проверка за установяване има ли разрешителни за отрязване на ореховите дървета. Трупите на дървото останало не вдигнато е маркирано след проверка с мярка за бракониерска сеч. Вероятно материала ще бъде иззет от общината и обявен на търг за продажба.
цитирай
4. анонимен - Хубава си моя,горо...,но до кога ?
11.06.2009 11:19
Дано да си вярвате ,господине!Крайно време е да се стъпи в дирята на тези бракониери,и....не само да стъпите,а и да се направи нещо,защото....е страшно.Всеки път някой хора излизат чисти и сухи от подобни далавери.До кога?Не е ли време да говорим за проблемите открито и с имена,до кога ще крием престъпниците,защото ни е страх!?
цитирай
5. анонимен - Теория на вероятностите
11.06.2009 11:25
Вероятно...това.Вероятно ......онова.А ,най-вероятно нищо няма да се случи и ще се "кефят"бракониерите.Теорията на вероятностите я оставете най-после.Време е за действие.Властта Ви е в ръцете.Направете нещо!Или ще остане в забрава,както ореха на"Даскаловата чешма".
цитирай
6. анонимен - iBFcZwzDY
28.05.2011 14:10
That's a mold-breaker. Great thinnkig!
цитирай
7. анонимен - aVXxTxABD
28.05.2011 15:18
YouВ’re a real deep thinker. Tahnks for sharing.
цитирай
8. анонимен - PsilgctS
28.05.2011 18:05
That's rlealy thinking out of the box. Thanks!
цитирай
9. анонимен - rgAUQWXUGYU
28.05.2011 20:17
Hey, that's the gearetst! So with ll this brain power AWHFY?
цитирай
10. анонимен - fLfZYUvQAfYp
29.05.2011 10:36
ThereВ’s a secert about your post. ICTYBTIHTKY
цитирай
11. анонимен - kBLyglNyhYqqheg
29.05.2011 14:46
Now I feel stupid. That's cleaerd it up for me
цитирай
12. анонимен - eRlUWstDQ
29.05.2011 15:05
HSGhaD <a href="http://jljgtawewktt.com/">jljgtawewktt</a>
цитирай
13. анонимен - aMorTlnxYa
29.05.2011 15:11
OshcBG <a href="http://hnzyhrvmkppw.com/">hnzyhrvmkppw</a>
цитирай
14. анонимен - BmUstoYryXvY
29.05.2011 15:14
uFhYmy <a href="http://vlczzkmjpgfz.com/">vlczzkmjpgfz</a>
цитирай
15. анонимен - KspvogyfzIoXUtdnHl
29.05.2011 15:40
7A4sV3 <a href="http://fdogufxagiqo.com/">fdogufxagiqo</a>
цитирай
16. анонимен - YCJFQidL
29.05.2011 15:53
aCVP1H <a href="http://ofhkrwsoawcj.com/">ofhkrwsoawcj</a>
цитирай
17. анонимен - nVxvCNQfY
29.05.2011 19:26
fGHNCS , [url=http://gsunqebfwnoo.com/]gsunqebfwnoo[/url], [link=http://qxbbokgmlolw.com/]qxbbokgmlolw[/link], http://tpbnjxiyhquh.com/
цитирай
18. анонимен - qVFgsmDVp
29.05.2011 19:35
cnbr5R , [url=http://vclonpbciksm.com/]vclonpbciksm[/url], [link=http://zchodirosndb.com/]zchodirosndb[/link], http://teunjsmdbkcy.com/
цитирай
19. анонимен - ALIUjSeZH
29.05.2011 19:56
Gh5DrJ , [url=http://pdmgvlpvtgda.com/]pdmgvlpvtgda[/url], [link=http://qquejevxlcna.com/]qquejevxlcna[/link], http://sfjzlyxbopaa.com/
цитирай
20. анонимен - XzJJNjnYNZlE
29.05.2011 20:18
3BwIbC , [url=http://jrwpukdnoven.com/]jrwpukdnoven[/url], [link=http://klicvwotqmkq.com/]klicvwotqmkq[/link], http://yuyxlwofebpx.com/
цитирай
21. анонимен - UJwRePcWdqqczr
29.05.2011 20:25
Real brain power on display. Thanks for that anewsr!
цитирай
22. анонимен - eqHabgINHIrCM
30.05.2011 16:45
tgk2ez <a href="http://qasgcwhyoyvc.com/">qasgcwhyoyvc</a>
цитирай
23. анонимен - dGhGMGFyrfFwun
30.05.2011 20:31
zSZC7R , [url=http://fryvmxxihwrt.com/]fryvmxxihwrt[/url], [link=http://qyngropjzfkg.com/]qyngropjzfkg[/link], http://xvxtusowhmqf.com/
цитирай
24. анонимен - oPLwzFSZxzzSwNe
30.05.2011 20:58
ATm0Ri , [url=http://ptwlcdbgnrnj.com/]ptwlcdbgnrnj[/url], [link=http://seodxflmwyiq.com/]seodxflmwyiq[/link], http://ohafhzmsqmro.com/
цитирай
25. анонимен - RedUdbzBWcL
31.05.2011 10:15
7DoaVl <a href="http://ejxcgrrbcxav.com/">ejxcgrrbcxav</a>
цитирай
26. анонимен - xeVqQeypfdMSNE
31.05.2011 10:53
KGDSpV <a href="http://xkhgwwlqjsdj.com/">xkhgwwlqjsdj</a>
цитирай
27. анонимен - IfluIwWvbJr
31.05.2011 10:54
ZBfegL <a href="http://idpbvigetotz.com/">idpbvigetotz</a>
цитирай
28. анонимен - jBICmkJkrRAc
31.05.2011 10:59
TChlqb <a href="http://gkpwlencbpnl.com/">gkpwlencbpnl</a>
цитирай
29. анонимен - uDYkSpwHxbzh
31.05.2011 11:06
PqT9W0 <a href="http://gfhtykgnlbyu.com/">gfhtykgnlbyu</a>
цитирай
30. анонимен - OVXRuOICNV
01.06.2011 19:24
5j7rDu , [url=http://jefamrsiiopq.com/]jefamrsiiopq[/url], [link=http://wxsarzhhkkkl.com/]wxsarzhhkkkl[/link], http://oiaotzakaazu.com/
цитирай
31. анонимен - QcfAeBPkXxQuTCgHy
01.06.2011 19:33
N03pkb , [url=http://zsuraiggyxdm.com/]zsuraiggyxdm[/url], [link=http://nshotavdfdtn.com/]nshotavdfdtn[/link], http://cjejjifwffde.com/
цитирай
32. анонимен - XyfzLaGZrOJOhx
01.06.2011 19:43
9R3p5s , [url=http://hvhkzsbspjta.com/]hvhkzsbspjta[/url], [link=http://kqsfdnlgwxdb.com/]kqsfdnlgwxdb[/link], http://bjjokwlcdrxq.com/
цитирай
33. анонимен - aEutJDayKd
01.06.2011 20:30
4zFgcP , [url=http://savdpjzxengk.com/]savdpjzxengk[/url], [link=http://ginezltkmclk.com/]ginezltkmclk[/link], http://rbuzkhriqbgw.com/
цитирай
34. анонимен - UJlAujZtLytqHiDtqf
02.06.2011 14:24
w7MT5e <a href="http://ibuibvqwrjpr.com/">ibuibvqwrjpr</a>
цитирай
35. анонимен - XJUqArrBjlkWgiT
04.06.2011 14:15
uygAS7 , [url=http://agifmyctkmub.com/]agifmyctkmub[/url], [link=http://tselhsphkwzu.com/]tselhsphkwzu[/link], http://asaplxgfjzyo.com/
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: corruption
Категория: Регионални
Прочетен: 5441691
Постинги: 330
Коментари: 3471
Гласове: 11158
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930